Polski English

Wydział Chemii

Wiadomości Chemiczne Polskie Towarzystwo Chemiczne MNiSW

Dr Elżbieta Gumienna-Kontecka - szefem chemików europejskich

14.12.2011


Grupa naukowców z Wrocławia sięgnęła po unijne środki, ale tylko troje zostało liderami międzynarodowych projektów.
Wśród nich jest nasza chemiczka dr Elżbieta Gumienna-Kontecka, która pokieruje międzynarodowym projektem „Cagedrugs” i koordynować będzie pracą 20 chemików z Europy.
Dr Elżbieta Gumienna Kontecka jest pracownikiem  naukowym Wydziału Chemii UWr. Pracuje w zespole prof. Henryka Kozłowskiego, twórcy polskiej chemii bionieorganicznej,  prowadzi badania z chemii bionieorganicznej i biomedycznej, dotyczące chemii koordynacyjnej bisfosfonianów, związków, jakże ważnych, używanych w praktyce klinicznej do leczenia chorób związanych z zaburzeniami równowagi wapnia np. osteoporozy i innych.
Jest znanym, cenionym chemikiem, autorem wielu publikacji z listy filadelfijskiej, jest organizatorem i współorganizatorem wielu konferencji krajowych i międzynarodowych jak „EUROBIC”, konferencji najważniejszej w chemii metali, o której piszą najlepsze dwa światowe czasopisma Nature i Science. Chemia biologiczna, którą zajmuje się Pani Ela jest ważna, bo dotyczy zdrowia
Pani Ela po raz kolejny sięgnęła po unijny projekt – ze skutkiem pozytywnym, nie zniechęcając się procedurami jakie należy pokonać, fascynując się światem chemii
i zagadnieniami ściśle związanymi z medycyną i biologią, wpadła na dobry pomysł, przekonała kolegów z innych krajów Europy, wybrała odpowiedni projekt unijny, napisała wniosek, odbyła negocjacje z Komisją Europejską – i udało się.
Projekt wygrał konkurs.

Serdecznie gratulujemy

          K. Lukjan

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,10724355,Za_pieniadze_UE_zostala_szefem_europejskich_chemikow.html
http://www,france24.com/en/201112-talking-europe-the-state-of-polish-science


 


Data ostatniej modyfikacji: 14.12.2011 godzina: 13:54:46