Polski English

Wydział Chemii

Wiadomości Chemiczne Polskie Towarzystwo Chemiczne MNiSW

Dysk internetowy

24.08.2015
Każda z osób posiadająca konto poczty elektronicznej w domenie chem.uni.wroc.pl otrzymuje automatycznie dostęp do swojej indywidualnej przestrzeni dyskowej pozwalającej na bezpiecznie przechowywanie plików "w chmurze", do których chcemy mieć dostęp z dowolnego miejsca niezależnie od tego, czy akurat mamy przy sobie komputer z zapisanymi na nim dokumentami.

Zaletą naszego rozwiązania, w porównaniu do innych darmowych i komercyjnych usług, jest fakt, że dane są przechowywane wyłącznie na serwerach wydziałowych, a nie w świecie "nie wiadomo gdzie". Przestrzeń przeznaczona na pliki użytkownika na Wydziale Chemii jest nielimitowana.


Dostęp do plików na dysku internetowym możliwy jest aktualnie na 3 sposoby:

1. Poprzez prosty i wygodny interfejs www znajdujący się pod adresem: https://cloud.chem.uni.wroc.pl/

Bezpośredni link do dysku internetowego został także umieszczony na stronie głównej Wydziału Chemii, obok linku prowadzącego do poczty. Loginem do konta jest pełny adres mailowy w postaci imie.nazwisko@chem.uni.wroc.pl, hasło identyczne jak do poczty.

2. Wszystkie pliki użytkownika dostępne są także poprzez klasyczny protokół transferu plików ftp:
- serwer: cloud.chem.uni.wroc.pl
- użytkownik: imie.nazwisko@chem.uni.wroc.pl
- hasło: identyczne jak do poczty
- szyfrowanie: możliwe połączenia ftps lub ftpes

3. Automatyczne oprogramowanie synchronizacyjne pozwalające kopiować pliki pomiędzy komputerem (lub komputerami) użytkownika a serwerem. Oprogramowanie monitoruje wskazany folder na komputerze i odwzorowuje jego zawartość na dysku internetowym - analogicznie, jak w usłudze Dropbox, Google Drive i podobnych.Prosta, obrazowa, instrukcja obsługi "krok po kroku" całego systemu dysku internetowego Wydziału Chemii jest dostępna pod poniższym adresem:

https://cloud.chem.uni.wroc.pl/help/

Data ostatniej modyfikacji: 24.08.2015 godzina: 12:20:20